Láska jako pracovní motivace

Láska jako pracovní motivace

Láska na pracovišti. Etické kodexy na pracovišti či naše přísloví o tom, že “Co je v domě, není pro mne.” hovoří jasně. Ale braňte někdy svým citům či citům jiného člověka.

 

A máte tomu bránit jako manažerka, když najednou ve vašem týmu se chce někdo zalíbit?

Zalíbit ne vám, ale osobě blízko sedící či v jiném oddělení pracující. Začne makat, začne být aktivní. Ale vhodně aktivní, nikoliv podlézavě aktivní. Srší nápady, vše nové chce vyzkoušet, čte o novinkách v oboru v zahraničí. A samozřejmě své přidělené úkoly plní vzorně. Ideální pracovník.

Asi potřebuje určitou energie na zatím jisté skrývání vztahu, zejména když se jedná o vztah zapovězený či vztah zatím nevyjasněný i mezi aktéry samotnými.

Vás jako manažerku většinou tato konotace o možné tajně lásce nenapadne. Přikládáte novou aktivitu svému umění motivovat a nadchnout. Pokud je to vztah mezi dvěma nezadanými jedinci a spěje ke šťastnému svazku, pracovní motivace jedinců pak sice pozvolna poklesne, ale většinou zůstane na předchozím standardu. Zlepší často se produktivita práce, neboť je důvod proč spěchat z práce domů.

Zdá se, že není nejmenší důvod, proč lásce na pracovišti bránit.

Jenže on skrývaný vztah nemusí skončit jen šťastně. Vztah nevztah krachl či dokonce ani nebyl, byla jen jakási iluze, která se nenaplnila. A dotyčná (či dotyčný) najednou neví, co tím. Manažerka najednou nechápe, kam se ztratila všechna ta pozitivní energie, motivace a proaktivní přístup kolegyně.

Ptát se? Vrtat do toho? Nebo neptat se vůbec? Bez dotazu nezjistíte nic a budete si stále v hlavě přemítat, co asi vy sama děláte jinak či špatně, že je to najednou jiné v týmu.

Takže dotaz . Ano, ale velice taktně a nepátrat po druhém aktérovi. Opravdu ne. Hlavně si uvědomte, že teď jste v roli, v roli manažerky a tato role má přednost před ženskou zvědavostí a touhou si ulevit na proradné opačné pohlaví.

Jako manažerka musíte dbát na dodržování stanovených limitů na pracovní výkon. Počítejte s tím, že díky mentální roztržitosti může být dočasně větší riziko výskytu chyb. Někomu v podobné situaci pohroužení do rutinní práce pomůže odpoutat se od osobní situace. Někomu pomůže pracovní výzva náročnější než obvykle. Každopádně netolerujte odfláknutou práci. I v tento moment potřebujete vidět snahu dotyčné o zlepšení výkonu a její koncentraci na práci.

Jen doplňuji, že mohou přijít situace ve vašem pracovním životě, které budou z lidského hlediska náročnější na zvládnutí (těžká nemoc v rodině, rozvod) a tehdy už budete možná muset práci podstatně přeorganizovat, tak aby člen či

lenka týmu měla dostatek prostoru na zařízení potřebného a přitom se neohrožoval výkon celého týmu. Tuhle dočasnou úlevu vám rozumní kolegové vždy vrátí. Většinou dostanete následně něco navíc, ať obrovskou loajalitu nebo ochotu udělat opakovaně i méně příjemnou práci.

V obou situacích jste v roli manažerky. Jen jako moudrá žena umíte usoudit, kdy má práce přednost před nenaplněným citem a kdy má přednost řešení životního problému.


Lenka Mrázová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *