Patří do byznysu laskavost?

Patří do byznysu laskavost?

Ano! Po týdnu přemýšlení po přednášce psychologa a trenéra Milana Studničky na téma „Ubližuje ženám manažerská pozice?“ si troufám říct, ano, laskavost do byznysu patří. Měla by být všudypřítomná.

Týden na uspořádání myšlenek byl nutný. Moje první reakce na přednášce Milana Studničky byla: “Ne, v byznysu laskavost není. Já nejsem laskavá. Laskavá byla moje babička.“

Laskavost je moudrá, nadčasová, trpělivá, milá, velkorysá. Je to naše babička z dětství v roli chápavé manažerky. Je v ní radost každodenního konání. Má v sobě nadhled. Naslouchá nám.

Věří sama sobě. Ví, co dělá. Ví, jak to má dělat. Má dostatek znalostí a zkušeností na pozici, kterou vykonává. Ráda se učí. Je pokorná a trpělivá. Když udělá chybu, nezametá jí pod koberec. Naopak si přijde pro radu, chybu si v klidu rozebere a řekne si, co příště udělá jinak. Má v sobě přiměřenou míru sebejistoty.
Laskavost má v sobě lásku. Vášeň a lásku k práci, ke kolegům, k prostředí. V principu nebude laskavý člověk pracovat tam, kde to je ošklivé. Nebude dělat práci, která jde proti jeho hodnotám a přesvědčením. Budeme tedy automaticky laskavé, když budeme v prostředí, které podporuje to dobré v nás.

Laskavost velí neužívat ironii, jízlivost, uštěpačnost v projevu. Není poťouchlá, či zákeřná. Nekřičí, není vulgární či škodolibá.  Není ani úlisná. Je přímá, vstřícná a milá.

Je tedy laskavost dokonalá? Laskavost dokonalost nepotřebuje. Je všeobjímající, tolerantní, přijímající. Laskavá babička mne milovala i v průšvihu. Pohladila, pofoukala, i lehce pokárala. Přesto z ní čišela víra, že příště už takto zlobit nebudu. Byla oporou v krizi, neochvějnou jistotou mého života. Rozzlobila bych ji, kdybych jí lhala. Mohla jsem se přijít vyplakat. Vždy jsem však zůstala velká holka, nikdy jsem nebyla vypeskována.

Jak na laskavost při konfliktu, při prosazování svého názoru vůči opozici? Milá, vstřícná slova, ale naprosto pevný postoj. Informace, údaje, důkazy podporující názor. Zřetelné vědomí mé odpovědnosti, které se příjemnými slovy nevyhýbám.  Při vědomí si své síly, mohu a měla bych zůstat I v konfliktu laskavá. Tehdy laskavost umožní i ostatním vidět lépe můj úhel pohledu. Mně umožní lépe vstřebat pohled druhé strany.

Že v sobě někdy laskavý přístup neudržíme? Ruku na srdce, kdy je to, že komunikujeme na “sílu” výrazem toho, že něco v sobě zakrýváme, nejsme si něčím jisté, myslíme si, že nemáme čas vysvětlit celý kontext, někdo jiný nás vytočil a my neumíme přepnout.  I já umím být hodně “hustá”. Vědět o síle laskavosti v byznysu dříve, užívala bych svou tvrdou stránku méně. Vím, že i v náročných situacích plných tlaků lze komunikovat zdvořile, ale pevně. Jsem však stále ještě v tréninku.

Co může udělat mladá manažerka, aby ve svém projevu byla co nejdříve laskavou? Vzpomenout si na šťastnou holčičku v sobě, nestylizovat se zbytečně do role tvrďačky. Vědět z čeho pramení její sebejistota, která jí umožní laskavá slova, když hovoří o svém konání, o své odbornosti. Nebudu laskavá, když budu upjatá, nejistá a nechci to dát najevo. Tehdy hraji. Stojí to však dost energie. Z mého pohledu je lepší přiznat, že něco ještě neumím, být upřímná, chtít se nové naučit. Tak mohu zůstat v laskavé komunikaci, i když právě nejsem mistryně světa. Na vysokých standardech práce kolegů mohu trvat i milými slovy.

Laskavost do byznysu patří. Vnáší tam kultivovanou sílu a opravdovost. Buďme laskavé. K sobě, ke kolegům, k zákazníkům. Budeme současně i skvělými manažerkami a pozice nám neublíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *