Vybíráte si firmu snů? Poseďte tam chvíli.

Vybíráte si firmu snů? Poseďte tam chvíli.

Chodíte po příjímacích pohovorech a vybíráte si budoucího zaměstnavatele. Víte, jak se připravit na pohovor, dohledali jste si dostupné informace o firmě, pobavili jste se o ní se známými. Myslíte, že jste dobře připraveni na rozhodnutí, zda sem jít či ne?

Neodcházejte z firmy hned po pohovoru

Je něco, co je dobré si před podpisem smlouvy uvědomit: Jak se tam budu cítit? Neodcházejte po pohovoru hned z firmy. Zůstaňte chvíli sedět na recepci, jděte do kantýny či kafeterie, zkrátka vnímejte atmosféru. Pozorujte, v kolik hodin jdou lidi obvykle domů. Jdou domů plní nadšení z práce až v pozdních hodinách? Jdou ven se sevřenými obličeji, které ožijí až několik metrů po opuštění pracoviště? Jsou tam mladí lidé, co srší nápady? Vnímáte tvůrčí, kreativní hektiku, nebo lehce nervózní a napjatou atmosféru? Vnímáte více hluku, než je vám příjemné? Jsou tam volné prostory, vzduch a klid? Vidíte manažery v padnoucích oblecích a říkáte si, to je přesně to, o čem sním? Líbí se vám ženy v šatech a lodičkách. Představujete si, jak za měsíc budete za takovou upravenou i vy?

Nasávejte reálnou atmosféru firmy

Nebo kolem vás procházejí rozevlátí kreativci a třeba i trochu intelektuálové, se kterými pojedete tempem Ferrari? Je to rozvážná firma plná mladých i zkušených lidí, od kterých se hodně naučíte? Zkrátka sedněte si na půlhodiny tam, kde můžete nasávat opravdovou a nefiltrovanou atmosféru firmy. Ne tu, kterou vám přetlumočí v líbivém náborovém pohovoru personalista. Ale tu reálnou. Zamýšlejte se nad tím, jaké má firma, kam chcete nastoupit, hodnoty. Vidíte je tam v jednání lidí? Deklarují, jak jsou odpovědní k životnímu prostředí a přinesli vám k pohovoru vodu v plastové láhvi…

Zkuste jít třeba na stáž

Je to firma, kde cítíte, že sem zapadnete? Seďte, nepřemýšlejte chvíli o všech nabídnutých benefitech, ale jen vnímejte. Představujte si sám sebe jeden týden v kůži budoucího pracovníka. Vnímáte radostné tetelení a těšení se v těle? Nebo je tam nějaká obava, divný pocit? Vaše tělo vám dá správnou odpověď. Stačí jen vnímat sám sebe. Rozum pak už jen potvrdí, že děláte dobrou volbu na pěknou část svého života. Ještě pořád nevíte, zda je vaše volba správná, protože nejste zvyklí vnímat jemné signály svého těla? Nejste zvyklí prakticky pracovat se svou intuicí, neumíte přesně vyjádřit slovy ani otázkami vaše pochyby? Využijte blížící se léto a zkuste si ve firmě domluvit nejdříve brigádu, nebo stáž. I kdyby to měla být neplacená stáž, budete vědět, jak v realitě vypadá každý den v týmu a jak se tam cítíte.

Rozhodujte se na základě svých pocitů

Až pak po poznání, co je uvnitř vysněné firmy, se rozhodněte. Rozhodnutí pak bude vskutku vaše, bude děláno rozumem i duší. Po pár týdnech stáže zjistíte, zda máte oprávněné nadšení, nebo proč odmítáte nabízené místo. Kdo tam jak komunikuje, k jaké práci vás pustí, jak si vás váží, a také jak si váží lidí celkově. Přemýšlejte o nové práci i vnímejte vše kolem. Ať je vaše volba správná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *