5 principů, co vám ušetří čas v 2020

5 principů, co vám ušetří čas v 2020

Letos budu efektivní. Budu nakládat se svým časem rozumně. Nebudu chodit z práce unavená/ý. Čtěte, ať se vaše novoroční předsevzetí stanou realitou.

Pracujte na nejdůležitějším v optimální energii

Dělejte myšlenkově nejnáročnější věci v pro vás optimální denní době. Kdy na ně máte svou nejlepší mentální energii a nastavení. Většině z nás to myslí nejlépe po ránu. Dopoledne děláme nejpřesnější rozhodnutí. Dopoledne máme také nejoptimističtější pohled na řešené věci. O kreativní mysli nemluvě.  Nenechte si váš diář dopoledne zasekat interními schůzkami, ty zvládnete odpoledne. Vypozorujte si své nejproduktivnější hodiny, zda je máte čerstvě po ránu či až později v průběhu dopoledne. Opravdových sov je v populaci jen kolem 20%, nenuťte se proto pracovat navečer či v noci jen proto, že to je jediný čas, kdy vás nikdo neruší.

Chraňte si svůj nejcennější čas pro sebe

Když jste v kanceláři, jste „veřejný majetek“? Váš čas patří jiným, kdykoliv se zjevíte v kanceláři. Omezte své „veřejné“ hodiny jen na několik hodin denně. Naučte každého, ať přijde jen jednou denně se všemi otázkami. Jděte do kanceláře jen na pár hodin a nejdůležitější udělejte ráno z domova či z klidné kavárny nedaleko.

Čas se investuje. Čas se nepůjčuje.

V nezměněné podobě vám ho nikdo nevrátí. Půjčují se peníze, knihy.

Znáte větu: „Máš 5 minut?“

„Jo jasně.“, a už jste chyceni.

Po 30 minutách váš kolega odchází spokojený, jeho problém je vyřešený. Jen ten váš stojí.

Vy rozhodujete o tam, kam investujete svůj čas. Nenechte si ho krást jinými. Naučte se říkat:  „Ano 5 minut na tebe teď mám.“ Po 5 minutách hovor ukončete a jasně se dohodněte, zda stačilo, či kdy přesně se ještě potkáte.

Plánujte skromně

Plánujte si den maximálně na 60% času, který chcete prací strávit. Zbylých 40% vám vždy někdo vyplní (zákazník, kolega, vyšší moc). Budete mít pocit velké rezervy, nevystresujete se už v průběhu dopoledne, že nestíháte.  Plánovitě brutálně delegujte na ostatní. Získáte čas na nejlepší myšlenky, které vás i celou firmu posunou.

Buďte pánem svého času

Kdo určuje důležitost a naléhavost vašich úkolů? Důležitost určujete vy sami, někdy okolí. Naléhavost však převážně okolí.

Držte pevně otěže vašich záměrů a rozhodujte o tom, kam přesně svůj čas investujete. Buďte důsledný a trvejte na tom, že věci budou vyřešeny daleko dříve před posledním možným termínem. Dávejte si v duchu kratší terminy, než je skutečně nejzazší termín. Dodržte je.

Disciplinovaně delegujte i ty nejtěžší věci. Nebojte se přenést na kolegy i věci, se kterými si teď sám nevíte rady. Oni řešení najdou.

Váháte mezi svými prioritami? Ptejte se: „Co opravdu chci, aby se dnes / tento týden, měsíc stalo?“ nebo „Za jakou věc se chci večeř pochválit?“

Vaše priorita jasně vykrystalizuje.

Váš čas je váš nejcennější kapitál. Investujte ho rozumně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *