5 principů, co vám ušetří čas v 2020

5 principů, co vám ušetří čas v 2020

Letos budu efektivní. Budu nakládat se svým časem rozumně. Nebudu chodit z práce unavená/ý. Čtěte, ať se vaše novoroční předsevzetí stanou realitou.

Pracujte na nejdůležitějším v optimální energii

Dělejte myšlenkově nejnáročnější věci v pro vás optimální denní době. Kdy na ně máte svou nejlepší mentální energii a nastavení. Většině z nás to myslí nejlépe po ránu. Dopoledne děláme nejpřesnější rozhodnutí. Dopoledne máme také nejoptimističtější pohled na řešené věci. O kreativní mysli nemluvě.  Nenechte si váš diář dopoledne zasekat interními schůzkami, ty zvládnete odpoledne. Vypozorujte si své nejproduktivnější hodiny, zda je máte čerstvě po ránu či až později v průběhu dopoledne. Opravdových sov je v populaci jen kolem 20%, nenuťte se proto pracovat navečer či v noci jen proto, že to je jediný čas, kdy vás nikdo neruší.

Chraňte si svůj nejcennější čas pro sebe

Když jste v kanceláři, jste „veřejný majetek“? Váš čas patří jiným, kdykoliv se zjevíte v kanceláři. Omezte své „veřejné“ hodiny jen na několik hodin denně. Naučte každého, ať přijde jen jednou denně se všemi otázkami. Jděte do kanceláře jen na pár hodin a nejdůležitější udělejte ráno z domova či z klidné kavárny nedaleko.

Čas se investuje. Čas se nepůjčuje.

V nezměněné podobě vám ho nikdo nevrátí. Půjčují se peníze, knihy.

Znáte větu: „Máš 5 minut?“

„Jo jasně.“, a už jste chyceni.

Po 30 minutách váš kolega odchází spokojený, jeho problém je vyřešený. Jen ten váš stojí.

Vy rozhodujete o tam, kam investujete svůj čas. Nenechte si ho krást jinými. Naučte se říkat:  „Ano 5 minut na tebe teď mám.“ Po 5 minutách hovor ukončete a jasně se dohodněte, zda stačilo, či kdy přesně se ještě potkáte.

Plánujte skromně

Plánujte si den maximálně na 60% času, který chcete prací strávit. Zbylých 40% vám vždy někdo vyplní (zákazník, kolega, vyšší moc). Budete mít pocit velké rezervy, nevystresujete se už v průběhu dopoledne, že nestíháte.  Plánovitě brutálně delegujte na ostatní. Získáte čas na nejlepší myšlenky, které vás i celou firmu posunou.

Buďte pánem svého času

Kdo určuje důležitost a naléhavost vašich úkolů? Důležitost určujete vy sami, někdy okolí. Naléhavost však převážně okolí.

Držte pevně otěže vašich záměrů a rozhodujte o tom, kam přesně svůj čas investujete. Buďte důsledný a trvejte na tom, že věci budou vyřešeny daleko dříve před posledním možným termínem. Dávejte si v duchu kratší terminy, než je skutečně nejzazší termín. Dodržte je.

Disciplinovaně delegujte i ty nejtěžší věci. Nebojte se přenést na kolegy i věci, se kterými si teď sám nevíte rady. Oni řešení najdou.

Váháte mezi svými prioritami? Ptejte se: „Co opravdu chci, aby se dnes / tento týden, měsíc stalo?“ nebo „Za jakou věc se chci večeř pochválit?“

Vaše priorita jasně vykrystalizuje.

Váš čas je váš nejcennější kapitál. Investujte ho rozumně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *