Chcete se naučit networkovat? Dobrovolničte!

Chcete se naučit networkovat? Dobrovolničte!

V pátek jsem poslouchala dobrou přednášku o networkingu pro začínající podnikatelky v rámci programu INICIO PRO ŽENY. Byla plná pravdivých rad, jak se mají navazovat obchodní kontakty.  Součástí přednášky bylo i zkoušení vzájemného představování se. V ten moment zavládly ve skupině trochu rozpaky. Nakonec to odvážně ženy dobře předvedly.

Celý víkend jsem trávila na festivalu Open House Praha jako dobrovolnice. Na dvou místech jsem vítala návštěvníky, prováděla je objektem, poskytovala všechny potřebné informace, odpovídala na nejrůznější dotazy.

Již v sobotu jsem si uvědomila, že toto je naprosto úžasná příležitost na zdokonalování schopností navazovat nové kontakty, vést s cizím člověkem tzv. „small talk“ (= nezávazný úvodní rozhovor). Během víkendového festivalu nikdo z návštěvníků mého objektu nebyl špatně naladěný, všichni byli dychtiví vidět běžně nepřístupný objekt, byli zvídaví, chtěli komunikovat, někteří jen naslouchat. Potkala jsem téměř 300 lidí. Nikdo nebyl nevraživý, protivný, či nepříjemný.

Skvělá příležitost, jak si vyzkoušet jednu i několik úvodních vět pokaždé jiných, či ještě lépe jednu či několik otázek na nově příchozího. S někým jsem se zapovídala více, s někým jen krátce. Nebyla zde nutnost udělat byznys kontakt a domluvit další akci. Proto zde byla lehkost bytí a plynoucí konverzace. Cílem bylo vytvořit pohodovou atmosféru pro návštěvníka.

Pro toho, kdo s networkingem teprve začíná, je praxe v tom, jak se začít bavit s úplně cizími lidmi naprosto neocenitelná. Při dobrovolničení nemáte u setkání s neznámými lidmi strach. Většinou nejde o velké peníze. Ušlechtilost poslání akce či organizace dodává odvahu pustit se do rozhovoru. Můžete teoreticky pokazit reputaci organizace, kterou dočasně zastupujete. Přesto, kdybyste se náhodou jednou nevhodně vyjádřila, věřte, že za 15 minut to návštěvník akce již neví.

Jděte do akci, kde nejde primárně o váš byznys, kde však jde o srdce, kde jste pyšní na organizaci, kterou zastupujete. To vás vybičuje k výkonu, současně mizí obavy o sebe. Jste v ten moment přesvědčivá, vnitřně silná, reprezentujete vyšší princip. Ten vás úžasně posiluje a pomáhá překonat trému či počáteční váhání s oslovením.   Proto jste uvěřitelná, proto jste přesvědčivá.

Teď v létě pomáhejte, kde se dá. Nemusí to být jen neziskovka, i pomoc s organizaci svatby kamarádce, 50. narozenin tatínka, dětský tábor se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *