Peníze nebo sex?

Peníze nebo sex?

O čem se stydíme mluvit vice?

O penězích. Jsou špinavé i v naší mysli. O sexu se už bavit umíme, občas přeháníme, někdy mlžíme. Ale přesto se o sexu bavíme snáze než o penězích.

Ty k našemu rozhovoru s kamarádkou u kávy nepatří.   Když už se o nich bavíme, tak že je nemáme, že to a to je drahé, že vyděláváme pořád málo na ten vysněný byt.

Péče o peníze v dlouhém horizontu v našich rozhovorech chybí. Nepečujeme o naše peníze ve smyslu udržení jejich hodnoty a jejich rozmožení. Staráme o to, abychom měly slušný plat, abychom byly stejně zaplacené jako muži ve srovnatelných pozicích. Neprobíráme užitečné tipy na spoření, investování našich peněz. Otázky typu: „Kolik procent platu měsíčně ukládáš? Investuješ raději do podílových nebo dluhopisových fondů? Kupuješ byty na pronájem? Spoříš přes stavební spoření?“ neřešíme. Pohovoříme veřejně, která banka má nejnižší úroky u hypoték, ale víc nic. Ostatní je tabu více než náš včerejší sex.

V tom se výrazně lišíme od mužů. Ti spolu u piva proberou své investice, spoření, posdílejí informace o výši platů svého či svých přátel (samozřejmě v úzké partě těch, kterým důvěřují), navzájem si referují dobrého finančního či investičního poradce. I díky takovému sdílení jsou lépe připraveni na vyjednávání o platu, ať svého nebo u podřízených.

My ženy tyhle hovory nevedeme. Náš stud je obrovský. Zbytečně. Když se vetře do našeho života finanční poradce, díváme se na něho jako na vetřelce, který chce po nás odpovědi na hodně divné otázky, je všetečný a ptá se na intimnosti. Zdá se nám někdy až arogantní či nafoukaný. Má to naučené. Vědění je moc. V tento moment ještě mocnější, než bychom chtěly.

Dokud se my samy nebudeme dobře orientovat, tak si budeme u kávy poplakávat, že jsme někomu pěkně nalítly, protože nám neřekl celou pravdu a my jsme nebyly schopné mu položit takové otázky, abychom z něho dostaly úplný obrázek a byly schopné v hrubých rysech ověřit jeho návrhy. Co kdybychom všechny otázky položily co nejdříve samy sobě? A pak otevřely tuhle oblast i s kamarádkami?

Není nutné se hned na začátku bavit o absolutních částkách, stačí si povídat o metodě, zda spoříte, kam a jak, či proč jste zvolila právě tohle, kdo v okolí, z poradců, v bance vám co poradil. Když budete poslouchat otázky druhých, začne vám docházet, co možná nevíte, co se hodí dostudovat či se zeptat fundovaného člověka v okolí. Hodí se mít kolem sebe člověka, který je opravdu objektivní a myslí především na vás. Takového soukromého finančního mentora by měla mít každá z nás, která zatím nemá vytvořenou potřebnou finanční rezervu a pevnou disciplínu v práci s penězi. Může to být rodič, příbuzný, bývalý přítel nebo kamarádka, o které bezpečně víte, že své finance zvládá a orientuje se.

Ani u potenciálního životného partnera bych s otázkami na peníze dlouho neotálela a brzy se dotyčného zeptala, zda mi může poradit, kam bych měla ukládat své peníze. Možná se hned rozpovídá o tom, jak to dělá on. Budete mít jistotu, že se společnými penězi bude hospodařit dobře. Pokud ale na otázky nebude chtít odpovídat, tak opatrnost v iluzích o budoucí rodině je na místě, i kdyby mi jako chlap sebelépe voněl.

Finanční zabezpečeni žen to je opravdová finanční svoboda žen ve smyslu užitečné rezervy, díky které mohu klidně spát, když se něco nepředvídatelného děje. Rozejdeme se s dlouholetým partnerem, vyhodí nás nečekaně ze zaměstnání, stane se nám těžký úraz. Tehdy se v šoku najednou o peníze zajímáme. Pod vlivem jejich domnělého nedostatku panikaříme, nepromýšlíme v klidu varianty, jak se z toho dostat. Vezmeme zaměstnání, kde nás to nebaví, vklouzneme rychle do náhradního vztahu, kde to není ono. Peníze, ony špinavé peníze, a jejich dostatečná rezerva alespoň na půl roku našeho skromnějšího fungování by nám přitom daly hodně jistoty a pohody v duši.

Takže dámy, příště u kávy je téma spoření a budování finanční nezávislosti. Za pár setkání budeme vědět jak na to či koho se zeptat. Samotné budování je proces na pár let. Aktivita, která se rozhodně vyplatí. Jsem si jistá, že povídání o tvorbě finanční rezervy, nezávislosti a práce s penězi vůbec nás bude někdy vzrušovat více než povídání o předchozí noci s novým partnerem.

1 komentář

  1. Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat v jakém časopise článek vyšel a o jakém setkání u kávy je řeč?

    Děkuji a s pozdravem

    MV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *