Networking = užitečná investice na léta

Networking = užitečná investice na léta

Networking či síťování je způsob, jak rozvíjet užitečné kontakty ve svém oboru i mimo něj. Networking není o sbírání vizitek a jejich přidání na LinkedIn. Networking je o seznámení, o rozhovoru, o zájmu o člověka, jeho potřeby.

 

Kontakty, profesní či zájmovou síť budujeme dlouhodobě a také na dlouho, pokud chceme, aby síť byla pevná, stabilní a bohatá.  Bohatá v smyslu kvality kontaktů.  Kvalita a živost kontaktů hraje roli, nikoliv počet vizitek v krabičce. Kvalitě pomáhá pravidelné udržování kontaktů setkáváním, sdílením novinek, korespondencí.  Pak se na svou síť můžete spolehnout, když něco potřebujete.

 

Jak si vybudovat kvalitní síť kontaktů?

 

Buďte zapamatovatelná

Představujte se zřetelně a jasně. Přidejte stručně něco o sobě, nejen svou pozici ve firmě. Co je pro vás specifické, jedinečné, čím se odlišujete od ostatních. Zajímavý koníček, zkušenost z cest, z práce pro neziskový sektor, z posledního projektu. Váš příběh.

 

Noste s sebou vizitky

Ve vhodném okamžiku předejte svou vizitku. Usnadňujete zapamatování vašeho jména i další práci s kontaktem. Nechcete nosit pracovní vizitku? Vytvořte si soukromou.  Na ní můžete zdůraznit svůj koníček či své životní motto a hned je téma k hovoru.

 

Ptejte se, neveďte monolog

Každý člověk rád mluví o sobě. Někteří k tomu však potřebuji lehké pobídnutí. To vyjádříte právě otázkami.  Ty jsou známkou vašeho zájmu o druhého, o jeho zkušenost, trápení. Odpovídejte na otázky druhé strany, ideálně navažte vaší otázkou.  Dozvíte se pak přesně, co chcete.

 

Odkazujte se na společné známé

Hovoříte s novým kontaktem, zjišťujete, že pracuje ve firmě, kde již někoho znáte. Sdělte to, hned máte dobré společné téma k hovoru. Reference na bývalé kolegy, spolužáky ze školy může zásadně ovlivnit vaši důvěryhodnost u nového kontaktu i jeho ochotu vám dále pomoci.

 

Dodržujte sliby, poděkujte

Když se u síťování k něčemu zavážete – k propojení dál, poslání odkazu na článek, dodržte tento slib. Jinak se brzy stanete nevěrohodnou.

Pokud nový kontakt pošle něco vám, nezapomeňte poděkovat. Chcete-li opravdu vybudovat kvalitní sít kontaktu, pak za projevenou laskavost, pomoc, službu vždy poděkujte. Poděkování je i zpětnou vazbu, že pro vás byla   informace opravdu užitečná.

 

Budujte svou síť už teď

Nečekejte na budování sítě kontaktů, až vám najednou skončí pracovní poměr a vy jste bezradné. Budujte jí už nyní. Ve vašem oboru, na konferencích, specializovaných networkingových setkáních.  Choďte na obědy mimo kancelář.  Vezměte  kolegy z jiných oddělení.  Domluvte si oběd s novým známým z posledního setkání.  Vaše síť krásně poroste.

 

Networkujte ve vhodný čas

Využijte vaší přirozenosti a jděte networkovat ideálně v týdnu kolem ovulace. Jste vnitřně sebevědomá, komunikativní, zajímají vás druzí lidé. Proto budete v networkingu úspěšná. Nechoďte poprvé na networking v době těsně před menstruací či během ní. Tehdy je pro vás kontakt s novými lidmi více vysilující než jindy.

Pro časopis  Marie Claire 1/2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *