Magická moc podpatků. Příběh krásné posedlosti.

Magická moc podpatků. Příběh krásné posedlosti.

Chceme být princeznami, milujeme pohádkové střevíčky. Proto je výstava Manola Blahnika, tvůrce snad nejkrásnějších lodiček na světě, v pražském Muzeu Kampa hojně navštěvována. Návštěvnice vzdychají nad jednotlivými modely, fotí si je, sní o tom, jak se lodičky nosí, vybírají ten „svůj“ model a přemýšlejí, který pohádkový luxus by jim slušel nejvíce.

Výstava stojí určitě za návštěvu. Lodičky jsou však trvale přítomnou ilustrací příběhu vášně. Příběhu víry v sebe, ve své myšlenky a nápady. Stačí se zadívat, zaposlouchat do krátkého videa s hlavními principy Manolovy tvorby.

Na obrazovce se objeví hesla jako:

“Always look impeccable”

“Always check twice”

“Remember to have fun”

“Be curious”

„Keep going, keep going.“

“Be true to yourself, your style”

Kombinace touhy po dokonalosti a po nekonečné kreativitě.

Ale já četla či slyšela také v jeho slovech snahu o výběr vždy těch nejlepších materiálů. Důraz na detailní kontrolu všech dílčích úkonů při tvorbě bot.

Vyjádřením mé individuality je věrnost mému stylu, tomu, že jsem snadno identifikovatelný mezi ostatními.

Buďte vytrvalí, kráčejte stále dál a dál. Věřte svému záměru. I přes chyby, co uděláte, přes kritiku ostatních, se nevzdávejte a jděte stále dál. Dovolit si udělat chybu, poučit se a konat dál. Jak osvěžující, slyšet to v prostředí dokonalých výtvorů.

Naše práce, naše tvoření, nás musí bavit, jinak nebudeme mít nekonečnou touhu poznávat nové, zkoušet dál a dál jiné, nové, netradiční přístupy a postupy (Podobně jako když Manolo použil do podešve boty ocelový plátek, což mu umožnilo dosáhnout lehkosti boty i s velmi vysokým podpatkem, či tvorbu boty zcela bez opory podpatku a přitom ve výšce.)

Nesporně se s těmito principy dá úspěšně pracovat, tvořit a žít. Posedlost dokonalostí je svým způsobem obdivuhodná. Pro mne však jen do té doby než začne být zničující. Pro okolí či pro tvůrce samého. Pro Manola to byla, zdá se, zdravá posedlost.

Pokud snaha o dokonalost nejde za hranici schopností našeho těla, nevyčerpá nás, pak nemám co dodat a posílám všechny ženy i muže na výstavu. Jděte, dívejte se, sněte, inspirujte se, tvořte s láskou a žijte naplněný život.

 

 

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *