Reflexe mentoringu Ženy sobě
„Odvaha si hrát a chuť se učit“ je moje poselství, které si beru ze svých dvou mentoringových stolů na konferenci Ženy sobě na téma „Peníze nebo sex? O čem se bojíme mluvit více?“ Nešlo o to, o čem se bojíme mluvit více, ale proč vlastně toho v rozhovoru na téma peníze nemáme tolik co říct. Jak poznamenala jedna z účastnic v mé diskuzi: „Sex je nám příjemný, máme ho prožitý, tak víme o čem mluvíme.“
Já k tomu dodávám, že u peněz to může být také příjemný rozhovor, když víme, o čem mluvíme, když odhodíme náš stud a jsme hodně zvídavé. Ne na to, kolik která z nás vydělává. Striktně jsem vymezila na začátku diskuse, že plně respektuji mlčenlivost o výši platu v pracovní smlouvě, a že rozhodně doporučuji jí dodržovat. Ale jsme zvídavé, jak si každá z nás s penězi počínáme a hrajeme. Zda si spoříme, investujeme, kam a jak, co se nám podařilo, co méně. Není nutné se bavit o částkách, ale o způsobu spoření, investování.
Zkusme naše investování vzít podobně jako muži, jako určitou hru. Možná nás poznávání, co můžeme s vydělanými penězi udělat, začne mnohem víc bavit. Budeme mít mnohem větší chuť si o všem něco více nastudovat, načíst, pohovořit se zkušenějšími lidmi, jít na přednášky, najít opravdu nezávislé poradce, podívat se kolem sebe v rodině a širším okolí, kdo je ten, kdo penězům dle našeho názoru rozumí a může nám poradit. Když si dáme pak ještě chvilku odstup, zapojíme pravidla kritického myšlení, seženeme si více názorů na jednu věc, dáme na svou intuici, může se nám naše „hra“ vyplatit. Můžeme hodiny „pařit onlinovku“, nebo studovat pravidla investování do dluhopisů. Co je z dlouhodobého pohledu pro nás užitečnější?
Diskuze v rámci mentoringových stolů byla sice vždy jen na 60 minut, přesto jsme stihly probrat úlohu pravidelného spoření, abychom měli na nečekané životní události rezervu alespoň 6 měsíčních platů. Jestli tuhle rezervu už máme a spoříme dál, vezmeme si alespoň menší částku a přemýšlejme kam a jak jí můžeme teď vložit, abychom z ní za několik měsíců či několik let měly více peněz. Otestujme si na tom, jak moc vlastně chceme pravidla hry o penězích znát, jak je pro nás důležité vědět, co je dlouhodobé spoření, jak fungují dluhopisy, jak fungují podílové fondy, jaký se rozdíl mezi částkou vybraného nájemného z pronajatého bytu a úrokem, který platím z hypotéky na něj. Jaké to bude, když zohledněním další své nezbytné náklady a svůj čas při pronájmu bytu přes AirB’n’B.
Opět se mi potvrdilo, že každý mentoringový stůl je jiný, i když téma je stejné. V druhé diskuzi jsme probíraly také lehce drzou možnost, jak si mohu říkat o peníze. Zkusit alespoň jednou za měsíc u nového zákazníka si říct o dvojnásobnou částku než obvykle. Když to celé pojmeme opět jako hru, budeme uvolněné, sebevědomé a je pravděpodobné, že nám zákazník i tuhle vyšší cenu zkousne. Když náhodou ne, byla to jen hra, nic jsme neztratily a můžeme se další den vrátit k nesmělému sdělování původní částky za naše služby.
U obou stolů jsem zdůraznila, že „hru o penězích“ se nenaučíme za jeden večer. Mít povědomí o penězích, a jejich vhodném ukládání, je na několik dnů či týdnů rozhlížení se, studia, porovnávání informací, rozhovorů. Má to ještě jeden zásadní efekt. Při přemýšlení o dlouhodobějším investování peněz si musíme promyslet, jaké jsou naše další životní plány, kam chceme jít dál, v čem nás mají vydělané peníze podržet, co nám mají umožnit. Někdy to není lehké přemýšlení. Může být i těžší než se naučit spoustu informací o penězích. Opět to lze pojmout jako hru: „Sněte!“ Tvořte si vizi své budoucnosti. Až si budete s vizí více jistá, spočítejte si, kolik vás bude tato vize stát. Máte okamžitě jasnou motivaci, proč se učit jak dobře hospodařit s penězi.
Čas jsou peníze, říká se. Čas, který věnujeme pochopení základních principů spoření, investování, pochopení našeho vztahu k penězům je z mého pohledu užitečně strávený čas, který nám může přinést další peníze. Stejně tak jako věřím, že pro každou účastnici byl užitečný čas strávený na konferenci Ženy sobě a na sobotním mentoringu.
Jen tak mezi námi děvčaty – ono „Odvaha si hrát a chuť se učit“, platí také pro dobrý sex. Na článek o něm si zatím netroufám… Letošní konference o něm také nebyla.
Lenka Mrázová – mentorka akce Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ
foto: BPW